Czym
jest nosework?

Nose work – praca nosa, a nos u psa to jego największa broń, dzięki niemu może dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy, węsząc analizuje każdy zapach rozkładając go na czynniki pierwsze. Psi nos jest 100 tysięcy razy czulszy od ludzkiego. A nosework to psi sport, który polega na znalezieniu przez psa próbki zapachowej. Wywodzi się od pracy psów policyjnych tropiących różnego rodzaju kontrabandę. Jest to najmłodszy sport kynologiczny w Polsce, cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie w Polsce funkcjonują dwa stowarzyszenia tej dyscypliny psiego sportu. Polska Liga Nosework oraz Nosework Polska. 

Dużym plusem noseworku jest to, że może go trenować każdy pies i każdy człowiek. Nie ma tu ograniczeń rasowych, wiekowych, niepełnosprawności. Również aby zacząć nie potrzebujemy żadnych nakładów finansowych. W Polskiej Lidze Nosework psy tropią naturalne zapachy, które zapewne znajdziemy w każdej Polskiej kuchni. Są to cynamon, suszona skórka pomarańczy oraz goździk. 

 

Ponadto nosework wskazany jest dla psich seniorów, dzięki któremu spowalnia procesy starzenia się mózgu, oraz szczeniąt, które uczy skupienia, wyciszenia oraz samodzielności. Nosework również jest stosowany jako terapia dla psów problemowych. Poprzez węszenie psy często otwierają się i przełamują swoje lęki. 

To jeszcze nie wszystkie plusy tego sportu. Nosework doskonale sprawdza się jako sposób na zaspokojenie potrzeb psa. Pies węsząc męczy się znacznie szybciej niż przy innych aktywnościach. Kiedy nie mamy za dużo czasu, albo pogoda nam nie dopisuje możemy przeprowadzić z psem krótką sesję treningową w poszukiwaniu zapachu. 

Nosework możemy trenować dla siebie i swojego psa, ale również możemy przygotować się i startować w zawodach. Start w zawodach to na pewno ciekawe doświadczenie dla waszego zespołu (człowiek, pies) jest to pewnego rodzaju sprawdzenie waszych umiejętności i oszacowanie na jakim etapie swojej współpracy jesteście. A w następnym wpisie opiszę Wam jak wyglądają zawody w Polskiej Lidze Nosework, może Was to zachęci do wystartowania.