Jak zacząć trenować nosework?

Jak zacząć trenować nosework? To nic trudnego! Przeczytaj ten krótki, ale konkretny artykuł i wszystkiego się dowiesz.

Domyślam się, że jesteś tu po to, aby dowiedzieć się jak zacząć trenować nosework na własną rękę, ale tylko Ci podpowiem jedną rzecz. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas i efektywniej wprowadzić swojego psa w nosework zachęcam Cię do przyjścia do mnie na trening wtedy dużo lepiej i szybciej zrozumiesz czym jest i jak zacząć trenować nosework. Dlatego zachęcam Cię do zapoznania się z ofertą treningów nosework w szkole Pies i My. 

A jak zacząć trenować nosework na własną rękę?

Jeżeli jednak chcesz spróbować samemu rozpocząć przygodę z treningiem nosework. To z chęcią Ci opowiem jak się do tego zabrać i może w przyszłości spotkamy się na wspólnym treningu! Dlatego przygotowałam dla Ciebie 5 podstawowych rad, co należy zrobić przed rozpoczęciem treningu nosework. 

Po pierwsze: “solidne podstawy to klucz do sukcesu w nosework”

Uprzedzę Cię tylko jeszcze moim stałym powiedzeniem, że “solidne podstawy to klucz do sukcesu w nosework” dlatego, aby to wszystko dobrze działało w przyszłości musisz się solidnie przyłożyć do teraźniejszości. Do dzieła!

solidne podstawy to klucz do nosework

Po drugie: zdobądź podstawową wiedzę.

Jak zacząć trenować nosework bez podstawowej wiedzy? No nie da się, dlatego przede wszystkim wypadałoby dowiedzieć się i zrozumieć czym jest i na czym polega nosework. W tym celu odsyłam Cię do mojego ostatniego artykułu “czym jest nosework” bo to na pewno przyda Ci się. 

Aby jeszcze lepiej zrozumieć psa, dobrze jest zagłębić się w to jak działa jego nos. Jak pies węszy? Jak pies czuje? Kiedy trudniej psu się węszy, a kiedy łatwiej? Jak temperatura wpływa na zapach? A może pora dnia też ma znaczenie w odczuwaniu zapachu? Czy wiesz na jakich powierzchniach zapach się utrzymuje, a na których ślizga? 

Nosework to naprawdę ogromna ilość niuansów, które mają duży wpływ na przebieg całego treningu. Oczywiście, że jeżeli dopiero zaczynasz ta specjalistyczna wiedza nie jest Ci aż tak potrzebna, jednakże pozwala ona już od pierwszych dni treningu nosework na zrozumienie zachowania Twojego psa. A co za tym idzie, stabilniejszych podstaw w nosework, a tak jak pisałam wyżej to klucz do sukcesu!

zdobadz podstawowa wiedzie jak zaczac trenowac nosework nosework

Po trzecie: zdobądź podstawowe wyposażenie.

Jak zacząć trenować nosework? Jakie rzeczy są potrzebne, aby rozpocząć ten sport? Nic specjalnego nie musisz mieć! A to dlatego, że jestem prawie w 100% pewna, że zapachy, których używamy w nosework ma większość osób w swojej kuchni. Dlatego idź do kuchni i uszykuj: korę cynamonu, skórkę pomarańczy i goździk w całości. Nie używaj do nosework przypraw mielonych! 

 

Zapachy, masa mocująca i pudełka w nosework

Korę cynamonu i goździki bez problemu kupisz w większości sklepów. Suszoną skórkę pomarańczy oczywiście też, ale ja zachęcam do ususzenia jej samemu. Dzięki temu Ty dostarczysz sobie porcję witamin jedząc pomarańcz – tak dla zdrowia, a skórkę suszysz na trening dla Twojego psa! Gotowe! 😀

Jak już mowa o zapachach pamiętaj, aby trzymać je w szczelnych przedmiotach. Możesz wykorzystać do tego słoik albo woreczki strunowe. Warto się jeszcze wyposażyć w masę mocującą, którą możesz kupić w sklepach budowlanych. Masa mocująca daje nam możliwość przyklejenia zapachów w różne miejsca i w różnych przedmiotach. 

Drugą rzeczą jaka będzie Ci potrzebna to pojemniki mogą być szklane czy plastikowe z przykrywką, w której należy zrobić kilka dziurek. Pamiętaj o tym, żeby wszystko było bezpieczne dla psa, zwłaszcza zwróć uwagę jak będziesz robić dziurki.

zdobadz podstawowe wyposazenie aby zaczac trnowac nosework

Po czwarte: aktywuj psi nos!

Od czego najlepiej zacząć trenować nosework? Od zabawy! Oczywiście nie tylko ludzie uczą się efektywniej przez zabawę, psy również. Tak naprawdę dość często na treningach zdarza mi się zaobserwować, że pies nie do końca wykorzystuje swoje naturalne zdolności do węszenia. Główną przyczyną takiego zachowania jest brak możliwości węszenia w codziennym życiu oraz brak trenowania tego narządu u psa. Dlatego nos u psa również należy ćwiczyć!

Z tego powodu zacznij trenować nosework od zabaw węchowych. Dzięki temu rozruszasz psi nos przez zabawę! Możesz wykorzystać do tego popularne maty czy kule węchowe, jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy możesz wykorzystać do tego również rzeczy jakie posiadasz w domu. 

Dlatego podsyłam tutaj kilka pomysłów ode mnie – jak zacząć aktywować psi nos!

Nie schodząc z tematu kolejnym świetnym sposobem na ćwiczenie psiego nosa jest szukanie jedzenia. Schowaj jedzenie w różnych miejscach i patrz jak Twój psiak sobie radzi. Pamiętaj, aby poziom trudności podnosić stopniowo, bo w takich zabawach też bardzo łatwo psa sfrustrować, a to wiąże się ze spadkiem motywacji, której należy unikać bo bez niej za dużo w nosework nie zdziałamy. 

aktywkuj psi nos trenujac nosework

No i po piąte: czas na wprowadzenie zapachu.

Prawdę powiedziawszy jest kilka metod, aby nauczyć psa zapachu, ale oczywiście metodę należy dopasować indywidualnie pod psa. Mianowicie można uczyć każdego psa w taki sam sposób, lecz wiem z doświadczenia, że prędzej czy później wychodzą na jaw źle wprowadzone podstawy. Czasami zdarza się, że dana metoda jaką wprowadzamy psu zapach nie odpowiada mu w takim stopniu, że pies odmawia pracy, albo nie rozumie w ogóle zadania.

Dlatego już na samym początku artykułu zachęcałam i nadal zachęcam, aby na pierwszy trening nosework z wprowadzenia zapachu udać się do odpowiedniego trenera.

wprowadzenie zapachu nosework

Jak zacząć trenować nosework - jedna z metod wprowadzenia zapachu

Krótko mówiąc jednym ze sposobów wprowadzenia zapachów jest parowanie zapachu cynamonu, pomarańczy i goździka z jedzeniem.

KROK 1

Przygotuj dwa pojemniki bez pokrywek do jednego z nich włóż jedzenie.

Wyślij psa do szukania, kiedy ten wyje jedzenie z pojemnika powiedz sygnał do nagrody i nagródź psa.

KROK 2

Uszykuj ponownie dwa pojemniki, ale tym razem zamknij je pokrywką z dziurkami, a do jednego z nich włóż jedzenie. 

Wyślij psa do szukania, kiedy ten wskaże pojemnik w którym jest ukryte jedzenie, wypowiedź sygnał do nagrody i otwórz pojemnik, aby pies wyjadł jego zawartość. Możesz go dodatkowo jeszcze nagrodzić jedzeniem od siebie.

KROK 3

W kolejnym etapie wciąż mamy dwa pojemniki i do jednego z nich wkładamy jedzenie oraz mix wszystkich zapachów (cynamon, pomarańcz, gozdzik), co ważne w tym momencie już zmieniamy komendę wysyłającą psa do przeszukania zapachu. Np. “niuchaj”

Jest to ważna zmiana, ponieważ pozwala psu rozróżnić co w danej sytuacji ma szukać – kiedy pies zawęszy się przy pojemniku z próbką i jedzeniem mówimy sygnał do nagrody i nagradzamy psa. 

KROK 4

W czwartym kroku wycofujemy już jedzenie, zatem mamy dwa pojemniki i w jednym z nich znajduje się już tylko mix zapachów. 

Wysyłamy psa do szukania na komendę szukania zapachu “niuchaj” kiedy pies wskaże pojemnik z zapachem, mówimy sygnał do nagrody i nagradzamy psa. 

Podsumowując tak wygląda jedna z metod wprowadzenia zapachu w nosework. Każde ćwiczenie należy wykonać tyle razy ile potrzebuje tego pies. Dopiero kiedy widzimy, że pies rozumie czego od niego chcemy, przechodzimy do kolejnego kroku. 

Jak zacząć trenować nosework ? - podsumowanie.

Mówiąc krótko to by było na tyle, jeżeli chodzi o to jak zacząć trenować nosework. Jeżeli jednak jest coś dla Ciebie niezrozumiałe, albo potrzebujesz jakiegoś wyjaśnienia to napisz do mnie!

Ps. Zawsze możesz też umówić się na indywidualny trening nosework ze mną w szkole Pies i My szkolenie psów, nosework. Poznań/Swarzędz. 😀